neděle 24. srpna 2014

Z KRNOVA PŘES POKRZYWNA, PRUDNIK, BIALA, GLOGOWEK, GLUBCZYCE

Další sobota a další vyjížďka s Petrem Mazúrem, tentokrát míříme na sever do Polska.
Nejdříve se vydáváme po Slezské magistrále do M.Albrechtic a poté z Třemešné do Jindřichova, kde nás čeká premiéra po nové cestě na Pokrzywnou, která je součástí historické cesty Via Montagna.ROSENAU - ZTRACENÉ MĚSTO

V polské obci Pokrzywna se v roce (2014) otevřel nový Interaktivní vzdělávací a zábavní park ROSENAU - Ztracené město (Zaginione Miasto, Lost City).

Název Rosenau odkazuje na legendu o osadě, která údajně existovala již ve středověku v Opavských horách. Legenda mluví o hradu obklopené mohutnými hradbami, který patřil jednomu germánskému kmeni, prchajícímu před rozvojem křesťanství.


sobota 23. srpna 2014

NA KELČSKÝ JAVORNÍK A PŘES TESÁK, TROJÁK DO VALAŠSKÉHO MEZIŘÍČÍ

Sobotní ráno vstávám ještě dříve jak do práce, a ještě za tmy mířím vlakem na Opavu, kde přistupuje můj spolucestující Petr Mazúr s kterým pokračujeme přes Ostravu, Hranice do valašské obce Bystřička.

Z Bystřičky vede naše cesta přes obec Mikulůvka, za kterou nás čeká první stoupání (7 km s 5 % prům.sklonem) přes obec Lázy, odkud je pěkný výhled na beskydské kopce. Za obcí odbočujeme na louku a stoupáme k lesu. Po podmáčené cestě poté klesáme lesem na Rajnochovice. (Doma pak zjišťujeme, že z Lázy vede lepší lesní cesta).

neděle 10. srpna 2014

TREMALZO

Při pobytu na Gardě je takřka povinnost každého cyklisty zdolat Tremalzo, protože "kdo nebyl na Tremalzu, jakoby ani nebyl u Gardy,"
Cyklisté však výrazem "Tremalzo" obvykle nemyslí ani horu Monte Tremalzo (1 973 m.n.m.) ani nedaleké sedlo Passo Tremalzo (1 665 m n.m.), ale za svůj vrchol považují konec asfaltové silnice u restaurace Albergo Ristorante Garda (1705 m. n..m.), která se nachází mezi nimi.

Na Tremalzo je možno vyjet několika způsoby z různých stran. Většinu komunikací vybudovali, jak je v tomto kraji zvykem, vojáci za první světové války.

pátek 8. srpna 2014

GARMIN FENIX 2

V nové generaci hodinek - Garmin Fenix 2 - došlo k rozšíření funkcí původního modelu (např. možnost měření plavání v bazénu i v přírodě), byly použité novější, vylepšené materiály (vypouklé krycí sklo, matná tlačítka a zadní kryt…) a v neposlední řadě došlo k výraznému posunu v jednoduchosti ovládání (použito jiné rozvržení funkčnosti tlačítek).
Výsledkem jsou univerzální GPS hodinky, které se hodí pro outdoorové aktivity, multisportovní využití a extrémně dlouhé aktivity (ultra dlouhé běhy, maratonské závody, triatlon/Ironman).

Hodinky mají barometrický výškoměr s automatickou kalibrací podle GPS, elektronický 3-osý kompenzační kompas a jsou vhodné i pro plavání (norma IPx7). Bezdrátové připojení zajišťuje technologie ANT+ a Bluetooth.


neděle 3. srpna 2014

NA ROZHLEDNU VELKÝ JAVORNÍK

Cestu na rozhlednu Velký Javorník jsem měl plánovanou dlouho dopředu a proto pro mě nebyl vůbec radostný pohled ráno z okna ven. Všude mokro a hlavně všude mlha. Přesto sedám ráno na vlak, v Opavě nabírám kamaráda a s přestupem v Ostravě dojíždíme o půl desáté do Frenštátu pod Radhoštěm. pátek 1. srpna 2014

Z OPAVY PO CYKLOTRASE Č.551 NA KRUŽBERK, ODKUD PO CYKLOTRASE Č.503 DO KRNOVA

V Opavě vjíždím na cyklotrasu č.551 nedaleko obchodního centra Silesia, za kterým musím nejdříve vytlačit kolo na most přes železniční koleje a poté po podjezdu křižovatky silnice č.461 v místní části Kylešovice se dostávám k řece Moravici. Cyklotrasa pokračuje dále po cyklostezce, ale já volím cestu areálem Zdraví, kolem splavu a rybářské bašty Panský mlýn. Nutno podotknout, že tato alternativa vede také po nezpevněných cestách a je tak vhodná pro MTB kola.